Amphenol Aerospace Operations MS27468E25B43S
MS27468E25B43S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E25B43S
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468E25B43S.pdf
Availability of MS27468E25B43S
QUANTITY
MS27468E25B43S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E25B43S
Internal Part NumberEIS-MS27468E25B43S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E25B43S
Related LinksMS27468, MS27468E25B43S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E25B43S Details Description
Related parts for MS27468E25B43S
CONV DC-DC 250W 48VIN 3.3V SGL datasheet.pdf
IC MON TRPL SPPLY SUPERVSR 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 390MA 980 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 387V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SC70-3/SOT-323 STENCIL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf