Amphenol Aerospace Operations MS27468E25B61S
MS27468E25B61S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E25B61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468E25B61S.pdf
Availability of MS27468E25B61S
QUANTITY
MS27468E25B61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E25B61S
Internal Part NumberEIS-MS27468E25B61S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E25B61S
Related LinksMS27468, MS27468E25B61S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E25B61S Details Description
Related parts for MS27468E25B61S
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
TAPE BOX SEALING 72MMX50M CLEAR datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 12V 20MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM GREEN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
JT 5C 5#20 PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 150V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf