Amphenol Aerospace Operations MS27468P21F41S
MS27468P21F41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468P21F41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468P21F41S.pdf
Availability of MS27468P21F41S
QUANTITY
MS27468P21F41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468P21F41S
Internal Part NumberEIS-MS27468P21F41S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468P21F41S
Related LinksMS27468, MS27468P21F41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468P21F41S Details Description
Related parts for MS27468P21F41S
BOX ABS BLACK 5.18"L X 2.61"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
VARISTOR 20MM PHEN 5KA 24.3V datasheet.pdf