ITT Cannon, LLC MS27468T09B35P
MS27468T09B35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T09B35P
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T09B35P.pdf
Availability of MS27468T09B35P
QUANTITY
MS27468T09B35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T09B35P
Internal Part NumberEIS-MS27468T09B35P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T09B35P
Related LinksMS27468, MS27468T09B35P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS27468T09B35P Details Description
Related parts for MS27468T09B35P
FIXED IND 4.3NH 750MA 70 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 43POS 0.25MM R/A datasheet.pdf