Souriau Connection Technology MS27468T11F35SL
MS27468T11F35SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T11F35SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS27468T11F35SL.pdf
Availability of MS27468T11F35SL
QUANTITY
MS27468T11F35SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T11F35SL
Internal Part NumberEIS-MS27468T11F35SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T11F35SL
Related LinksMS27468, MS27468T11F35SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T11F35SL Details Description
Related parts for MS27468T11F35SL
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 300W datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X13.9X0.6" BE/GY datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 7.88"LX4.73"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
BATTERY RETAINER COIN 24.5MM SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
LED COB CXB1512 5700K WHT SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB 9POS R/A datasheet.pdf