Amphenol Aerospace Operations MS27468T11F4PC
MS27468T11F4PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T11F4PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T11F4PC.pdf
Availability of MS27468T11F4PC
QUANTITY
MS27468T11F4PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T11F4PC
Internal Part NumberEIS-MS27468T11F4PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T11F4PC
Related LinksMS27468, MS27468T11F4PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T11F4PC Details Description
Related parts for MS27468T11F4PC
STEEL STRAP BUCKLES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
BVZF 7.62/10/180SF SN BK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 550MA 170 MOHM datasheet.pdf
SOLDER BRAID datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf