Amphenol Aerospace Operations MS27468T13B22S
MS27468T13B22S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T13B22S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T13B22S.pdf
Availability of MS27468T13B22S
QUANTITY
MS27468T13B22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T13B22S
Internal Part NumberEIS-MS27468T13B22S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T13B22S
Related LinksMS27468, MS27468T13B22S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T13B22S Details Description
Related parts for MS27468T13B22S
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 383 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HC-B 24-TFL-N-O1STM25G datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf