Amphenol Aerospace Operations MS27468T15A19S
MS27468T15A19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15A19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15A19S.pdf
Availability of MS27468T15A19S
QUANTITY
MS27468T15A19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15A19S
Internal Part NumberEIS-MS27468T15A19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15A19S
Related LinksMS27468, MS27468T15A19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15A19S Details Description
Related parts for MS27468T15A19S
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP LNA GAAS MMIC DUAL 16QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
GDT 260V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf