Amphenol Aerospace Operations MS27468T15B15PA
MS27468T15B15PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B15PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T15B15PA.pdf
Availability of MS27468T15B15PA
QUANTITY
MS27468T15B15PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B15PA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B15PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B15PA
Related LinksMS27468, MS27468T15B15PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15B15PA Details Description
Related parts for MS27468T15B15PA
CONN HEADR BRKWAY .100 44POS STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE INTERFACE PLC 5.0M datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 200MW SOD323 datasheet.pdf