TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15B18HB
MS27468T15B18HB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B18HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T15B18HB.pdf
Availability of MS27468T15B18HB
QUANTITY
MS27468T15B18HB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B18HB
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B18HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C