TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15B18PB-LC
MS27468T15B18PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B18PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
MS27468T15B18PB-LC.pdf
Availability of MS27468T15B18PB-LC
QUANTITY
MS27468T15B18PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B18PB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B18PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B18PB-LC
Related LinksMS27468T1, MS27468T15B18PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15B18PB-LC Details Description
Related parts for MS27468T15B18PB-LC
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
IC MPU I960 75MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC VCXO 19.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
DC 3W NPN UNSHLD NC datasheet.pdf