Amphenol Aerospace Operations MS27468T15B19S
MS27468T15B19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15B19S.pdf
Availability of MS27468T15B19S
QUANTITY
MS27468T15B19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B19S
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B19S
Related LinksMS27468, MS27468T15B19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15B19S Details Description
Related parts for MS27468T15B19S
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC PROG 4A PWR DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
HOLDER COIN CELL FOR CR1220 SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED 3000K 80CRI LM561B datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
ER 35C 35#16 SKT RECP BOX datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf