TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15B35JB-LC
MS27468T15B35JB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B35JB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT
Datasheet Download
MS27468T15B35JB-LC.pdf
Availability of MS27468T15B35JB-LC
QUANTITY
MS27468T15B35JB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B35JB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B35JB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B35JB-LC
Related LinksMS27468T1, MS27468T15B35JB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15B35JB-LC Details Description
Related parts for MS27468T15B35JB-LC
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
MOD IPM L-SERIES 600V 75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2.5V 15W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
2-6GHZ LIGHT. ARR. N-FEM. datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf