Amphenol Aerospace Operations MS27468T15F15S
MS27468T15F15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15F15S.pdf
Availability of MS27468T15F15S
QUANTITY
MS27468T15F15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F15S
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F15S
Related LinksMS27468, MS27468T15F15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15F15S Details Description
Related parts for MS27468T15F15S
IC MPU/WATCHDG 15-60MS SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC 16A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
115/60 1RPM CW 70999 datasheet.pdf
RES SMD 198K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 492MA 482 MOHM datasheet.pdf