Amphenol Aerospace Operations MS27468T15F15SA
MS27468T15F15SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F15SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15F15SA.pdf
Availability of MS27468T15F15SA
QUANTITY
MS27468T15F15SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F15SA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F15SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F15SA
Related LinksMS27468, MS27468T15F15SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15F15SA Details Description
Related parts for MS27468T15F15SA
SURGE SUPP 120V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
IC FILTR BLD BLK DUAL R-R 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLATE,TIE,HEVI-DUTY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
SMA RP BLKHD JACK-AMC PLUG 300MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf