TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15F18SB-LC
MS27468T15F18SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F18SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT
Datasheet Download
MS27468T15F18SB-LC.pdf
Availability of MS27468T15F18SB-LC
QUANTITY
MS27468T15F18SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F18SB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F18SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F18SB-LC
Related LinksMS27468T1, MS27468T15F18SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15F18SB-LC Details Description
Related parts for MS27468T15F18SB-LC
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 0804 datasheet.pdf
DECODER/DEMUX 3-OF-8 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% TOLER datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf