Amphenol Aerospace Operations MS27468T15F18SB
MS27468T15F18SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F18SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15F18SB.pdf
Availability of MS27468T15F18SB
QUANTITY
MS27468T15F18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F18SB
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F18SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F18SB
Related LinksMS27468, MS27468T15F18SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15F18SB Details Description
Related parts for MS27468T15F18SB
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 5V datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44LQFP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1PL QC 2.5MM SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 760MA 672 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf