TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15F35HA
MS27468T15F35HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T15F35HA.pdf
Availability of MS27468T15F35HA
QUANTITY
MS27468T15F35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F35HA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F35HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F35HA
Related LinksMS27468, MS27468T15F35HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15F35HA Details Description
Related parts for MS27468T15F35HA
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
LIGHT ENGINE ARRAY 3X1W WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO DAC1408D750 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A USM datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
884EPCM PCB CUTTER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf