Amphenol Aerospace Operations MS27468T15F35SB
MS27468T15F35SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15F35SB.pdf
Availability of MS27468T15F35SB
QUANTITY
MS27468T15F35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F35SB
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F35SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F35SB
Related LinksMS27468, MS27468T15F35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15F35SB Details Description
Related parts for MS27468T15F35SB
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.2A SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.85W SOD64 datasheet.pdf