Amphenol Aerospace Operations MS27468T15F35SC
MS27468T15F35SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15F35SC.pdf
Availability of MS27468T15F35SC
QUANTITY
MS27468T15F35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F35SC
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F35SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F35SC
Related LinksMS27468, MS27468T15F35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15F35SC Details Description
Related parts for MS27468T15F35SC
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS IDC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 2MM GOLD datasheet.pdf
AV3 SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
IC REG LDO 0.2A 4TMLF datasheet.pdf