TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15F5JA-LC
MS27468T15F5JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F5JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT
Datasheet Download
MS27468T15F5JA-LC.pdf
Availability of MS27468T15F5JA-LC
QUANTITY
MS27468T15F5JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F5JA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F5JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F5JA-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T15F5JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15F5JA-LC Details Description
Related parts for MS27468T15F5JA-LC
ENDPLATE 1.5MM WM GRAY ZDU 2.5 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GAGE MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
BOOSTER PACK CONV datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf