Amphenol Aerospace Operations MS27468T17A6S
MS27468T17A6S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17A6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T17A6S.pdf
Availability of MS27468T17A6S
QUANTITY
MS27468T17A6S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17A6S
Internal Part NumberEIS-MS27468T17A6S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17A6S
Related LinksMS2746, MS27468T17A6S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T17A6S Details Description
Related parts for MS27468T17A6S
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL FILAMENT 1/2" datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 65 OHM SMD datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
SENSOR 72CH 10MM 24VDC NPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf