Amphenol Aerospace Operations MS27468T17B35PLC
MS27468T17B35PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17B35PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS27468T17B35PLC.pdf
Availability of MS27468T17B35PLC
QUANTITY
MS27468T17B35PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17B35PLC
Internal Part NumberEIS-MS27468T17B35PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17B35PLC
Related LinksMS27468T, MS27468T17B35PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T17B35PLC Details Description
Related parts for MS27468T17B35PLC
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TOUCH SCREEN PL RESISTIVE 8.4" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 30pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf