TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T17F26JA
MS27468T17F26JA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17F26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS27468T17F26JA.pdf
Availability of MS27468T17F26JA
QUANTITY
MS27468T17F26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17F26JA
Internal Part NumberEIS-MS27468T17F26JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17F26JA
Related LinksMS27468, MS27468T17F26JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T17F26JA Details Description
Related parts for MS27468T17F26JA
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FMAD INPUT FILTER 110A datasheet.pdf
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG BASE ASSY CABLE PLASTIC datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf