TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T17F26PB
MS27468T17F26PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17F26PB
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T17F26PB.pdf
Availability of MS27468T17F26PB
QUANTITY
MS27468T17F26PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17F26PB
Internal Part NumberEIS-MS27468T17F26PB
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17F26PB
Related LinksMS27468, MS27468T17F26PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T17F26PB Details Description
Related parts for MS27468T17F26PB
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
PEN SILICONE CONFORM CLEAR .16OZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK POWER TO-3 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf