TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T19B11JA
MS27468T19B11JA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T19B11JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS27468T19B11JA.pdf
Availability of MS27468T19B11JA
QUANTITY
MS27468T19B11JA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T19B11JA
Internal Part NumberEIS-MS27468T19B11JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T19B11JA
Related LinksMS27468, MS27468T19B11JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T19B11JA Details Description
Related parts for MS27468T19B11JA
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1501TR 5" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM VM 8MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC SOT-25 datasheet.pdf
CONN N JACK STR SOLDER datasheet.pdf
14P MTA156 ASSY 24AWG WHT LF datasheet.pdf
LENS FOR CREE XP-E/G datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS .635MM SMT datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf