TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T19B11SB
MS27468T19B11SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T19B11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS27468T19B11SB.pdf
Availability of MS27468T19B11SB
QUANTITY
MS27468T19B11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T19B11SB
Internal Part NumberEIS-MS27468T19B11SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T19B11SB
Related LinksMS27468, MS27468T19B11SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T19B11SB Details Description
Related parts for MS27468T19B11SB
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32 PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC I2C BUS/SMBUS 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 5% 0402 datasheet.pdf