Amphenol Aerospace Operations MS27468T19B11SD
MS27468T19B11SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T19B11SD
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T19B11SD.pdf
Availability of MS27468T19B11SD
QUANTITY
MS27468T19B11SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T19B11SD
Internal Part NumberEIS-MS27468T19B11SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T19B11SD
Related LinksMS27468, MS27468T19B11SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T19B11SD Details Description
Related parts for MS27468T19B11SD
COUNTER 7 CHAR 4.75-10V T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 12POS TIN PCB datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 12"W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RD/GR datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf