TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21B11B
MS27468T21B11B picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B11B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
MS27468T21B11B.pdf
Availability of MS27468T21B11B
QUANTITY
MS27468T21B11B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B11B
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B11B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B11B
Related LinksMS27468, MS27468T21B11B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21B11B Details Description
Related parts for MS27468T21B11B
VARISTOR 50.4V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR T/H SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf