TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21B11H
MS27468T21B11H picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B11H
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21B11H.pdf
Availability of MS27468T21B11H
QUANTITY
MS27468T21B11H Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B11H
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B11H
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B11H
Related LinksMS27468, MS27468T21B11H Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21B11H Details Description
Related parts for MS27468T21B11H
VARISTOR 24.3V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT LV 24-TSSOP datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPST 6A 24V datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf