TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21B11J
MS27468T21B11J picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B11J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS27468T21B11J.pdf
Availability of MS27468T21B11J
QUANTITY
MS27468T21B11J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B11J
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B11J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B11J
Related LinksMS27468, MS27468T21B11J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21B11J Details Description
Related parts for MS27468T21B11J
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8VSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 2A 5VDC PCB datasheet.pdf
MOSFET OMNIFETII 40V 3.5A DPAK datasheet.pdf
RES 14.0 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf