Souriau Connection Technology MS27468T21B35PL
MS27468T21B35PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B35PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS27468T21B35PL.pdf
Availability of MS27468T21B35PL
QUANTITY
MS27468T21B35PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B35PL
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B35PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B35PL
Related LinksMS27468, MS27468T21B35PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21B35PL Details Description
Related parts for MS27468T21B35PL
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE HOUSING COVER SIZE 6 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 20mA Backlight, Camera Flash QFN4040-16 datasheet.pdf
IC MODULATOR DELTA-SIGMA 24TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER 17P-17P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf