Souriau Connection Technology MS27468T21B39SAL
MS27468T21B39SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B39SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS27468T21B39SAL.pdf
Availability of MS27468T21B39SAL
QUANTITY
MS27468T21B39SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B39SAL
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B39SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B39SAL
Related LinksMS27468T, MS27468T21B39SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21B39SAL Details Description
Related parts for MS27468T21B39SAL
CONN 34 POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015W/H1505TR10" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 156.25MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 20POS datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf