Souriau Connection Technology MS27468T21B75PB
MS27468T21B75PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B75PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21B75PB.pdf
Availability of MS27468T21B75PB
QUANTITY
MS27468T21B75PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B75PB
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B75PB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B75PB
Related LinksMS27468, MS27468T21B75PB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21B75PB Details Description
Related parts for MS27468T21B75PB
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG24 YEL 15/32" datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
32+32 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG TRPL INV 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 12A 32.35 MOHM datasheet.pdf
SOLDER BRAID datasheet.pdf
THERMSTR PTC 130DEG C TEMP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 50POS SMD GOLD datasheet.pdf