TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F11PB
MS27468T21F11PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21F11PB.pdf
Availability of MS27468T21F11PB
QUANTITY
MS27468T21F11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F11PB
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F11PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F11PB
Related LinksMS27468, MS27468T21F11PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F11PB Details Description
Related parts for MS27468T21F11PB
SWITCH 2 POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
CBS CUP-DUAL TEARDROP 3/16" datasheet.pdf
FIXED IND 50MH 2A 700 MOHM CHASS datasheet.pdf
IC 4.35V P-P 10% SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC4310-2 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 26 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CB S-BE datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf