Amphenol Aerospace Operations MS27468T21F11PLC
MS27468T21F11PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F11PLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAMNUT PINS
Datasheet Download
MS27468T21F11PLC.pdf
Availability of MS27468T21F11PLC
QUANTITY
MS27468T21F11PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F11PLC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F11PLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F11PLC
Related LinksMS27468T, MS27468T21F11PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T21F11PLC Details Description
Related parts for MS27468T21F11PLC
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 11POS datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/02/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf