TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F16AB
MS27468T21F16AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27468T21F16AB.pdf
Availability of MS27468T21F16AB
QUANTITY
MS27468T21F16AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16AB
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16AB
Related LinksMS27468, MS27468T21F16AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F16AB Details Description
Related parts for MS27468T21F16AB
FERRITE CORE 28MM OD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
D4SL-N3QDG-DN datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" RBW JACKS NI datasheet.pdf