TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F16P-LC
MS27468T21F16P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27468T21F16P-LC.pdf
Availability of MS27468T21F16P-LC
QUANTITY
MS27468T21F16P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16P-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16P-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16P-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T21F16P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F16P-LC Details Description
Related parts for MS27468T21F16P-LC
CONN HEADER 4POS 5MM STRGHT TIN datasheet.pdf
LED 2MM QUAD GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.65A 65 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 16-18AWG CRIMP datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO datasheet.pdf
OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf