TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F16SA-LC
MS27468T21F16SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
MS27468T21F16SA-LC.pdf
Availability of MS27468T21F16SA-LC
QUANTITY
MS27468T21F16SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16SA-LC
Related LinksMS27468T2, MS27468T21F16SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F16SA-LC Details Description
Related parts for MS27468T21F16SA-LC
BOX ALUM NAT 2.75"L X 2.13"W datasheet.pdf
IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8VSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES 3.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf