Souriau Connection Technology MS27468T21F39PN
MS27468T21F39PN picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21F39PN.pdf
Availability of MS27468T21F39PN
QUANTITY
MS27468T21F39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F39PN
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F39PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F39PN
Related LinksMS27468, MS27468T21F39PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21F39PN Details Description
Related parts for MS27468T21F39PN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN DUAL PLUG 12CKT BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 11POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANSISTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf