Souriau Connection Technology MS27468T21F39PN
MS27468T21F39PN picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21F39PN.pdf
Availability of MS27468T21F39PN
QUANTITY
MS27468T21F39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F39PN
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F39PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F39PN
Related LinksMS27468, MS27468T21F39PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21F39PN Details Description
Related parts for MS27468T21F39PN
IC CTRLR PWM CM OTP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 11.0" datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 3.2A TO251 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf