Amphenol Aerospace Operations MS27468T21F41B
MS27468T21F41B picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F41B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
MS27468T21F41B.pdf
Availability of MS27468T21F41B
QUANTITY
MS27468T21F41B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F41B
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F41B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F41B
Related LinksMS27468, MS27468T21F41B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T21F41B Details Description
Related parts for MS27468T21F41B
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 883A datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0320 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf