TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23B21JB
MS27468T23B21JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B21JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS27468T23B21JB.pdf
Availability of MS27468T23B21JB
QUANTITY
MS27468T23B21JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B21JB
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B21JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B21JB
Related LinksMS27468, MS27468T23B21JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23B21JB Details Description
Related parts for MS27468T23B21JB
CAP ALUM 39000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
F3SJ-A1343P14 datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUAL SIM FRAME WDETECT PIN 137MM datasheet.pdf