TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23B53HA-LC
MS27468T23B53HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B53HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
MS27468T23B53HA-LC.pdf
Availability of MS27468T23B53HA-LC
QUANTITY
MS27468T23B53HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B53HA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B53HA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B53HA-LC
Related LinksMS27468T2, MS27468T23B53HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23B53HA-LC Details Description
Related parts for MS27468T23B53HA-LC
RES SMD 27.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 12A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16B 32K W/RF CORE 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf