TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23B53PA-LC
MS27468T23B53PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B53PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
MS27468T23B53PA-LC.pdf
Availability of MS27468T23B53PA-LC
QUANTITY
MS27468T23B53PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B53PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B53PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B53PA-LC
Related LinksMS27468T2, MS27468T23B53PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23B53PA-LC Details Description
Related parts for MS27468T23B53PA-LC
AC/DC CONVERTER 48V 144W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOD923 datasheet.pdf
PCI EXP STRADDLE 98P BLK 15U" datasheet.pdf
LED LIGHT SOURCE AV 3W RED/ORN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
MINIFITJR 8CKT PLUG DR V0 BLACK datasheet.pdf
SLIP GAUGE, HANDTOOL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf