Souriau Connection Technology MS27468T23B53PA
MS27468T23B53PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T23B53PA.pdf
Availability of MS27468T23B53PA
QUANTITY
MS27468T23B53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B53PA
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B53PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B53PA
Related LinksMS27468, MS27468T23B53PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T23B53PA Details Description
Related parts for MS27468T23B53PA
RES SMD 82K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
GDT 800V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf