TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23B53SA-LC
MS27468T23B53SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B53SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
MS27468T23B53SA-LC.pdf
Availability of MS27468T23B53SA-LC
QUANTITY
MS27468T23B53SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B53SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B53SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B53SA-LC
Related LinksMS27468T2, MS27468T23B53SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23B53SA-LC Details Description
Related parts for MS27468T23B53SA-LC
OPT FIBER BRACKET NAT 2-PRONG datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG #8 datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 659.5V 13KA DISC 25MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 50A 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY RF 1 FORM C 24V datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf