Souriau Connection Technology MS27468T23B53SAL
MS27468T23B53SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B53SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS27468T23B53SAL.pdf
Availability of MS27468T23B53SAL
QUANTITY
MS27468T23B53SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B53SAL
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B53SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B53SAL
Related LinksMS27468T, MS27468T23B53SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T23B53SAL Details Description
Related parts for MS27468T23B53SAL
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A D2PAK datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 20-SSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7.5A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SSOP datasheet.pdf
CONN PCB 4COND datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf