Souriau Connection Technology MS27468T23F53PL
MS27468T23F53PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23F53PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS27468T23F53PL.pdf
Availability of MS27468T23F53PL
QUANTITY
MS27468T23F53PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23F53PL
Internal Part NumberEIS-MS27468T23F53PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23F53PL
Related LinksMS27468, MS27468T23F53PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T23F53PL Details Description
Related parts for MS27468T23F53PL
LED GREEN/RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf