TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23F55H-LC
MS27468T23F55H-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23F55H-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
MS27468T23F55H-LC.pdf
Availability of MS27468T23F55H-LC
QUANTITY
MS27468T23F55H-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23F55H-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T23F55H-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23F55H-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T23F55H-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23F55H-LC Details Description
Related parts for MS27468T23F55H-LC
RES SMD 60.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT23A-3 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
E2SS-W BKT,DOVETAIL/T-GROOVE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL datasheet.pdf